
Popularne funkcje w nausznikach komunikacyjnych 3M
Słuch możemy chronić w zasadzie na dwa sposoby: wykorzystując rozwiązania aktywne lub pasywne. Jedne od drugich różnią się zastosowaną technologią – w ochronnikach aktywnych oprócz standardowych metod zabezpieczających słuch mamy również elektronikę, która umożliwia komunikację i wiele, wiele więcej.
Aby odnaleźć się w bogatej ofercie nauszników aktywnych od 3M, przygotowałem dla Was omówienie poszczególnych funkcji, z którymi warto się zaznajomić przed wyborem modelu dla siebie lub swoich pracowników.
Funkcja regulowanego tłumienia oznacza możliwość odsłuchu dźwięków otoczenia. Przy nauszniku pasywnym jesteśmy „odcięci” od otoczenia do pewnego bezpiecznego poziomu hałasu, tutaj natomiast słyszymy odgłosy osób, maszyn i urządzeń (poniżej 82 dB) znajdujących się w pobliżu. Pozwala to nam swobodnie rozmawiać, słyszeć sygnały ostrzegacze oraz nadjeżdżające pojazdy. Ochronniki jednak automatycznie wytłumią nam otoczenie, jeżeli pojawi się natężenie hałasu przekraczające 82 dB, tym samym chroniąc nas przed ubytkiem słuchu.
Moduł Bluetooth
Ochronniki słuchu posiadające tę funkcję połączą się z urządzeniami wyposażonymi w moduł Bluetooth. W ten sposób możemy słuchać muzyki ze smartphone’a lub rozmawiać przez telefon (o ile ochronnik ma mikrofon). Jest to duży plus, ponieważ nie musimy zdejmować ochronnika, aby odebrać połączenie, więc nie narażamy się na szkodliwe działanie hałasu.
Wbudowany radiotelefon do komunikacji dwukierunkowej
W ochronniku wyposażonym w taką funkcję możemy swobodnie rozmawiać na odległość nawet do 2000 metrów. Rozmowy możemy prowadzić na jednym z kilku lub kilkunastu ogólnodostępnych kanałów (w zależności od modelu). Działa to podobnie jak CB Radio – gdy jedna osoba mówi, to reszta słucha, zwalnia się kanał i kolejna osoba może zabrać głos.
Wbudowane radio FM
Ochronniki z taką funkcją są często wybierane dla osób z monotonną pracą, np. przy taśmie produkcyjnej lub przez prywatnych odbiorców np. podczas koszenia trawy, gdzie należy się chronić, a jednocześnie możemy umilić sobie czas.
Zewnętrzne gniazdo audio
Pozwala na podłączenie poprzez złącze mini-jack 3,5 mm dodatkowego urządzenia np. odtwarzacza mp3, iPoda lub laptopa, aby włączyć choćby swój ulubiony podcast. Nauszniki z tą funkcją mogą być wykorzystywane jak zwykłe słuchawki.
Gniazdo do zewnętrznego radiotelefonu
Dzięki tej funkcji możemy podłączyć dodatkowy radiotelefon poprzez specjalnie przygotowany do danego modelu adapter.
Jak widać, dobierając aktywny ochronnik słuchu mamy do wyboru kilka różnych funkcji. Wszystko zależy od naszych wymagań i charakteru pracy. Niektórzy często odbierają telefony w hałasie i potrzebują modułu bluetooth, inni po prostu chcą mieć zwykłe radio FM. Dla jednych stały kontakt na odległość to konieczność podczas pracy na głośnych halach, dla drugich, gdzie hałas jest sporadyczny, idealnym rozwiązaniem będzie funkcja regulowanego tłumienia. A Ty czego potrzebujesz?
Jeżeli masz wątpliwości, co będzie dla Ciebie najlepsze, to zapraszam do kontaktu, a wspólnie wybierzemy konkretny model nauszników.